دنیای اسراء

جمعه, ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۱، ۰۷:۰۸ ب.ظ

کیک اسفنجی(Spong Cake)

کیک اسفنجی پایه اصلی کیک های خامه ای و شیرینی های تره. چون چربی نداره و سبکه برای خامه کشی خیلی عالیه. 

درست کردنش خیلی راحته فقط چند تا نکته داره که اگه اونها رو رعایت کنید، مطمئن باشید کیکتون مثل کیک قنادی میشه، البته قنادی های درست و حسابی.

چون این کیک پایه است براش یک پست اختصاصی گذاشتم تا دسترسی بهش آسون باشه، توی پست بعدی خامه کشی و دکورش رو آموزش میدم.مواد لازم:

به ازای هر یک عدد تخم مرغ  یک قاشق غذاخوری سرپر معادل 25 گرم آرد و یک قاشق غذاخوری معادل 25 گرم شکر و مقداری وانیل باید استفاده بشه در بعضی از دستورها بگینگ پودر وجود نداره اما من برای اطمینان مقدار کمی اضافه میکنم دقت کنید که اضافه کردن زیاد بکینگ پودر نه تنها باعث پف کردن کیکتون نمیشه بلکه پف کیکتون می خوابه. من مقدار کمی هم آب جوش استفاده میکنم، کاربردش اینه که باعث میشه شکر داخل زرده تخم مرغ آب بشه و تخم مرغ پف بیشتری بکنه. اضافه کردن مقداری نشاسته یا آرد ذرت باعث میشه کیکتون سبک تر و اسفنجی تر بشه، اگر خواستید  استفاده کنید  1.4 آرد سفید رو کم کنید و به جای اون از آرد یا نشاسته ذرت استفاده کنید. مثلا برای کیک چهار تخم مرغی از 25 گرم آرد یا نشاسته ذرت و 75 گرم آرد سفید قنادی استفاده کنید.


مواد لازم برای یک کیک 4 تخم مرغی (در قالب 21 سانتی)

تخم مرغ 4 عدد

آرد  سفید قنادی 100 گرم (معادل یک پیمانه 180 میلی لیتری)(معادل 2.3 لیوان 250 میلی لیتری)

شکر 100 گرم(معادل 2.3 پیمانه 180 میلی لیتری)(یک قاشق کمتر ازنصف لیوان 250 میلی لیتری)

بکینگ پودر نصف قاشق چایخوری

وانیل 1.4 قاشق چایخوری

آب جوش 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

طبق معمول تهیه کیک 

اول همه مواد مورد نیاز رو از یخجال بیرون بیارید و بگذارید به دمای محیط برسه، در بعضی از دستورها گفته میشه تخم مرغها باید سرد باشه من هر دو روش رو امتحان کردم تفاوت چندانی در نتیجه ندیدم. ولی حتما باید از تخم مرغ تازه استفاده کنید تا کیک بوی تخم مرغ نده.

ته قالب رو کاغذ روغنی بندازید، در مورد کیک اسفنجی اصلا قالب و کاغذ روغنی رو چرب نمیکنیم چون کیفیت کیک رو پایین میاره.

فر رو با دمای 180 درجه سانیتگراد یا 350 درجه فارنهایت روشن کنید.

مواد کیک رو دقیق اندازه کنید و آماده کنار دستتون قرار بدید. آرد رو به همراه بکینگ پودر سه بار الک کنید.

سفیده و زرده تخم مرغ رو جدا کنید.

سفیده تخم مرغ رو با هم زن برقی انقدر بزنید تا سفت و سفید بشه و وقتی ظرف رو برمیگردونید نریزه. سفیده رو به یخجال منتقل کنید تا کارهای دیگه رو میکنیم پفش نخوابه.
زرده و وانیل رو هم بزنید تا از لختگی در بیاد. شکر رو اضافه کنید و  هم بزنید.  

آب جوش رو اضافه کنید و سریع با هم زن بزنید تا کرم رنگ بشه.


سفیده رو از یخچال در بیارید و در دو مرحله به زرده اضافه کنید و با لیسک خیلی آروم به صورت دورانی از پاین به بالا هم بزنید تا با هم مخلوط بشن. مراقب باشبد پف سفیده زیاد از بین نره.
آرد رو در دو نوبت روی مواد الک کنید و با لیسک هم بزنید تا آرد هم با مواد ترکیب بشه.در زمان هم زدن باید به آرامی و به صورت 8 انگلیسی هم زده بشه.نکته مهم در کیک اسفنجی درست هم زدن کیکه تا پف مواد نخوابه و اگر مواد سریع و زیاد هم زده بشن کیک کیفیت مطلوبی نخواهد داشت.

مواد رو به آرامی به قالب منتقل کنید.

 


قالب رو باز به آرامی به فر منتقل کنید. طبقه وسط فر قرار بدید.

30 الی 40 دقیقه زمان میبره تا کیک آماده بشه در سی دقیقه اول به هیچ عنوان در فر رو باز نکنید چون کیکتون خراب میشه بعد از این زمان یک چنگال یا خلال دندان داخل کیک فرو کنید اگه از مواد کیک بهش نچسبیده باشه کیکتون آماده است.

کیک رو از فر در بیارید و بگذارید داخل قالب خنک بشه. بعد روی پنجره آهنی برگردونید و بگذارید کیک کاملا سرد بشه.

اگر همون موقع نمیخواهید کیک رو تزیین کنید بهتره بعد از اینکه کاملا سرد شد، داخل یک ظرف در دار و یا اینکه داخل فویل آلومینیومی بپیچید و در یخجال قرار بدید تا بوی یخجال رو نگیره.

فکر نمیکنم نکته نگفته ای مونده باشه باز هم اگه چیزی یادم افتاد به این پست اضافه میکنم.


نکات:

بعضی از دوستان معادل آرد و شکر رو به پیمانه خواسته بودند

اگر از پیمانه های موجود در بازار که حجم 180 میلی لیتر دارند استفاده میکنید، یک پیمانه آرد و 2.3 پیمانه شکر استفاده کنید

اگر از لیوانهای معمولی که معادل 250 میلی لیتر هستند استفاده میکنید، 2.3 لیوان آرد و یک قاشق کمتر از نصف لیوان شکر، یعنی نصف لیوان شکر بریزید و یک قاشق ازش بردارید)نوشته شده توسط اسراء افسری
ساخت وبلاگ در بلاگ بیان، رسانه متخصصان و اهل قلم

پیوندها
طبقه بندی موضوعی